Odstranění pterygia – metoda PANIS pomocí Plexru

Může být plazmová neinvazivní chirurgie (PANIS) užitečná pro odstranění pterygia, tedy hyperplazie spojivkové fibrovaskulární tkáně, která přerůstá přes rohovku oka?
Co je pterygium?
Pterygium je jedno z nejčastějších očních onemocnění, které postihuje velké procento populace s prevalencí v rozmezí od 1 % do 30 %. I dnes zůstává celosvětově významným předmětem zdravotní péče a pro její léčbu bylo vyzkoušeno několik technik. Pterygium je popsáno jako degenerativní onemocnění spojivky, při kterém jde o zbytnělou duplikaturu spojivky, která se nachází v interpalpebrální štěrbině. Většinou má trojúhelníkový tvar a šedá „hlavička“ prorůstá ke středu rohovky.
Studie potvrzují, že nejvýznamnějším rizikovým faktorem patologie pterygia je dlouhodobá expozice ultrafialovému záření (UV), existují ale i další potenciální rizikové faktory, jako je stárnutí, dědičné faktory, cholesterol, změna metabolismu a kouření. To všechno může být možnou příčinou této patologie.

Jak pterygium řešit?
Chirurgické odstranění je léčbou první volby, indikace k operaci zahrnují poruchy vidění, omezení motility oka, chronický zánět a kosmetické problémy. V průběhu času už bylo navrženo mnoho postupů a technik zaměřených na snížení míry recidivy, aktuálně patří mezi nejpoužívanější metody spojivkový autograft a využití transplantace amniové membrány (AMT).

Plasmový nástroj PLEXR ® - moderní doba si žádá moderní řešení
V nedávné studii provedené Dr. Farhadem Nejatem ve výzkumném centru Vision Health (Univerzita Semnan, Írán) byl objeven inovativní postup kombinující současnou techniku léčby pterygie s AMT a tzv. plazmovou asistovanou neinvazivní chirurgií (metoda PANIS). Tato technika byla popsána a provedena u čtyř pacientů, práce Farhada Nejata představuje novou techniku pro odstranění pterygia pomocí PANIS, která vyústila v jednoduchou, minimálně invazivní, krátkou křivku učení a nízkonákladovou metodu pro zvládnutí této patologie. U léčených pacientů navíc neprokázala žádné významné intraoperační a pooperační komplikace. Zvláštností tohoto postupu je absence použití stehů nebo lepidel, ty byly nahrazeny použitím signálu generovaného plazmovým generátorem Plexr®.
Případová studie: PANIS jako nová metoda k léčbě Pterygia
Studie byla předběžně provedena na 4 pacientech, kteří vykazovali primární pterygium 1., 2. nebo 3. stupně. Operační zákrok metodou PANIS odvozenou z této práce se skládá pouze ze 4 fází:
- Prvním krokem je podání lokální anestezie. V této případové studii byly podány 3 0,5% kapky tetrakainu s 5minutovými intervaly mezi každou kapkou (celkem 15 minut).
- Ve druhém kroku je přebytečná spojivková tkáň napadající rohovku naříznuta skalpelem, aby se zvedlo/oddělilo pterygium od povrchu rohovky. Po dosažení tohoto cíle se povrch rohovky vyčistí a skalpelem se odstraní zbývající přebytečná tkáň.
- Ve třetím kroku bude přebytečná tkáň pečlivě vyříznuta z normální spojivky.
- Nakonec se během čtvrtého kroku AMT a jeho okraje spojí se spojivkou plazmovými skvrnami generovanými přístrojem Plexr®.

VÝSLEDEK
Po operaci a během následujících 6 měsíců sledování nedošlo k intraoperačním ani jiným pooperačním komplikacím, a ani k recidivám patologie. Ačkoli má studie omezení kvůli malému počtu léčených pacientů a pozorované době sledování, výsledky naznačují, že ji lze definovat jako slibnou, rychlou, účinnou a bezpečnou metodu pro léčbu pterygia.
Opomenout nesmíme ani zmínku o absenci šicích nití a/nebo lepidel, což významně snižuje náklady na tento zákrok. U pacientů byly hlavními pooperačními obtížemi jen mírné nepohodlí, pálení a mírné slzení během prvního týdne.
Výsledky této studie prokázaly, že neinvazivní plazma-asistovaná chirurgie může nabídnout řešení pomocí jednoduché, rychlé a účinné techniky pro odstranění pterygia bez stehů nebo lepidla.
Jak jsou pacienti spokojeni se zákroky s přístrojem Plexr? Přečtěte si recenze a zkušenosti s Plexrem zde.
Zajímá vás, kteří lékaři, ordinace nebo kliniky v ČR používají Plexr?
